Respuesta :

To determine the mass of mercury, we simply multiply the density and volume. Density is a value for mass, such as kg, divided by a value for volume, such as m3. Density is a physical property of a substance that represents the mass of that substance per unit volume. We do as follows:
mass = density x volumemass = 13.6 g/mL ( 2.5 L ) ( 1000 mL / 1 L )mass = 34000 g

Answer: The mass of mercury is 34000 grams.

Explanation:

To calculate mass of a substance, we use the equation:

[tex]\text{Density of substance}=\frac{\text{Mass of substance}}{\text{Volume of substance}}[/tex]

We are given:

Density of mercury = [tex]13.6g/ml[/tex]

Volume of mercury = [tex]2.5L=2500ml[/tex]    [tex]1L=1000mL[/tex]

Putting values in above equation, we get:

[tex]13.6g/ml=\frac{\text{Mass of mercury}}{2500ml}\\\\\text{Mass of mercury}=34000g[/tex]

Hence, the mass of mercury is 34000 grams.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico