Given that a vertical water tank is 15 ft in diameter and 60 ft. high, then the volume of the tank is given by
[tex]V=\pi r^2h=\pi\left( \frac{d}{2} \right)^2h \\ \\ =60\pi\left( \frac{15}{2} \right)=1,413.72\, ft^3[/tex]
Recall that 1 cubic foot = 7.48052 gallons, thus 1,413.72 cubic feet = 1,413.72 x 7.48052 = 10,575.336 gallons
If a well pumps at a rate of 8.4 gal per minute, then the amount of time it would take to fill the tank is given by
[tex] \frac{10,575.336}{8.4} =1,258.97\ minutes\approx21\ hours[/tex]