A wire is first bent into the shape of a rectangle with width
4in and length 14in. Then the wire is unbent and reshaped into a square. What is the length of a side of the square?
First you have to find the area of the wire Area of a rectangle=L*W= 14*4=56 Then divide that by 4 since a square has 4 equal sides 56/4=14 The length of a side of a square is 14 in