Respuesta :

d - density: 0.5 g/mL
m - mass: 500g
V - volume: ???
________
d = m/V
V = m/d
V = 500/0,5
V = 1000 mL = 1 L

:)
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico