Answer:
density = 3.87g / mL
Explanation:
Hello! Let's calculate this! To calculate density we need mass and volume. The density formula is
density = mass (m) / volume (V)
In this exercise we have
m = 32.5g
V = 8.39mL
We calculate the density
density = 32.5g / 8.39mL
density = 3.87g / mL