The volume of the aquarium in our classroom is 1890 L. The density of seawater is 1.03g/cm^3. What is the mass of the water in our tank? Express your answer in scientific notation.

Respuesta :

Louli
density can be calculated using the following rule:
density = mass / volume
therefore,
mass = density x volume
From the givens:
we have the density = 1030 kg/m^3 and volume = 1.89 m^3

Substitute in the equation to get the mass as follows:
mass = 1030 x 1.89 = 1.9467 x 10^3 kg
ACCESS MORE
EDU ACCESS