Respuesta :
Okay so probability is just percentage of a whole, right?
So you have 14 White Eggs + 15 Brown Eggs + 11 Lemons.
Add all those numbers together and you get your whole.
14 + 15 = 29 29+11 = 40
40 is your whole.
So because you want to know how likely it is to pick up an egg, you would follow these steps.
100/40 = 2.5 (For each part of the 40, it is worth 2.5 percent.)
2.5 x 29 = 72.5
Your probability of picking an egg out of the bask is 72.5 percent or 72.5 out of 100.
So you have 14 White Eggs + 15 Brown Eggs + 11 Lemons.
Add all those numbers together and you get your whole.
14 + 15 = 29 29+11 = 40
40 is your whole.
So because you want to know how likely it is to pick up an egg, you would follow these steps.
100/40 = 2.5 (For each part of the 40, it is worth 2.5 percent.)
2.5 x 29 = 72.5
Your probability of picking an egg out of the bask is 72.5 percent or 72.5 out of 100.
Answer:
The exact probability that Taylor picks an egg from the basket is 29/40
Step-by-step explanation:
There is a basket containing 14 white eggs, 15 brown eggs, and 11 lemons.
The total objects we have are: 14 + 15 + 11 = 40. It means Total posibilities are T = 40.
Taylor is in a hurry to make breakfast and she picks something from the basket randomly. We need to calculate the probability she picks an egg.
The basket contains two types of eggs: brown and white. So, eggs are the sum of both 14 + 15 = 29. It means favorable possibilities F = 29.
Now we can calculate the probability as the relationship between favorable possibilities and total possibilities.
P = F/T = 29/40.
Finally, we can conclude that the exact probability that Taylor picks an egg from the basket is 29/40.