A teenager consumes 20% of her calores each day in the form of protein. If she is getting 700 calories a day for protein, how many calories is she consuming per day?

Respuesta :

She is consuming 3,500 calories per day. 

Answer:  She takes 3500 calories each day.

Step-by-step explanation:  Given that a teenager consumes 20% of her calories each day in the form of protein and she is getting 700 calories a day for protein.

We are to find the the number of calories that she is consuming each day.

Let x calories be consumed by the teenager each day.

Then, according to the given information, we have

[tex]20\%\times x=700\\\\\Rightarrow \dfrac{20}{100}x=700\\\\\Rightarrow \dfrac{x}{5}=700\\\\\Rightarrow x=5\times700\\\\\Rightarrow x=3500.[/tex]

Thus, She takes 3500 calories each day.

ACCESS MORE
EDU ACCESS