A 12 - ft ladder leans against the side of a house. The bottom of the ladder is 8 ft from the side of the house. How high is the top of the ladder from the ground? If necessary, round your answer to the nearest tenth.

Respuesta :

a^2 + b^2 = c^2
8^2 + b^2 = 12^2
64 + b^2 = 144
b^2 = 144 - 64
b^2 = 80
b = sqrt 80
b = 8.9 ft <===

Answer:

сука блядь

Step-by-step explanation:

сука блядь

( ͡° ͜ʖ ͡°)_╭∩╮

ACCESS MORE
EDU ACCESS