Answer:
Probability that the sum of dice is less than 5: a) 5%.
Step-by-step explanation:
[tex]\boxed{Probability\ (P(X))=\frac{event's\ outcomes\ (n(X))}{total\ outcomes\ (n(S))} }[/tex]
Let:
A = number shown on 20-sided die
B = number shown on 6-sided die
S = combination of A and B
X = sum of both dice is less than 5
Then:
A = {1, 2, 3, ... , 20}
n(A) = 20
B = {1, 2, 3, ... , 6}
n(B) = 6
Since event A and event B are independent, therefore:
n(S) = n(A) × n(B)
= 20 × 6
= 120
X = {(1,1), (1,2), (1,3), (2,1), (2,2), (3,1)}
n(X) = 6
[tex]\displaystyle P(X)=\frac{n(X)}{n(S)}[/tex]
[tex]\displaystyle=\frac{6}{120}[/tex]
[tex]=0.05[/tex]
[tex]=0.05\times100\%[/tex]
[tex]=5\%[/tex]