contestada

A river current has a velocity of 10 km/h related to the shore and a boat moves in the same direction as a current of 10 km/h related to the River how can the velocity of the boat related to the shore fee calculated

Respuesta :

20 km/hr. Velocity is magnitude and direction. If two vectors are going in the same direction, you just add the magnitude.

Answer: Relative velocity of the boat with respect to shore is 20 km/h.

Explanation;

Relative velocity of the river with respect to shore,V = 10 km/h

Velocity of the shore = 0 km/h

Relative velocity of the river with respect to shore:

[tex]V=V_r-V_s[/tex]

[tex]10 km/h=V_r-0km/h[/tex]

Velocity of the river[tex]V_r[/tex] = 10 km/h

Velocity of the boat =  [tex]V_b[/tex] = ?

Relative velocity of the boat with respect to river ,V'= 10 km/h

[tex]V'=V_b-V_r[/tex]

[tex]10 km/h=V_b-10 km/h[/tex]

[tex]V_b=20 km/h[/tex]

Velocity of the boat[tex]V_b[/tex] = 20 km/h

Relative velocity of the boat with respect to shore, V":

[tex]V"=V_b-V_s=20 km/h-0 km/h=20 km/h[/tex]

Relative velocity of the boat with respect to shore is 20 km/h.

ACCESS MORE
EDU ACCESS