Respuesta :

The best answer is D.

If it costs $0.59 per pound, you multiply this unit rate by the number of pounds to get the total price. 0.59p represents $0.59* number of pounds. A is incorrect becuase it represents $59 * number of pounds.
The correct answer would be D) c(p) = 0.59p because if every pound costs $0.59, this equation shows the multiplication of that. The other answers represent values that are too high or incorrect operations.
ACCESS MORE