A clothing store charges $25 for 4 t-shirts. a student says that the unit price is $0.16 per t-shirt. what is the error? what is the correct unit price?

Respuesta :

 25/4  = 6.25 per t-shirt <== unit price

the error that was  made is the student put the number of t-shirts over the price, instead of the price over the number of t-shirts.
4/25 = 0.16