If a tank filled with water contains a block and the height of the water above point A within the block is 0.6 meter, what's the pressure at point A? A. 7.84 kPa B. 3.85 kPa C. 9.80 kPa D. 5.88 kPa

Respuesta :

Donek
[tex]Given:\\\rho=1000 \frac{kg}{m^3}\\g=9.8 \frac{m}{s^2} \\h=0.6m\\\\Find:\\p=?\\\\Solution:\\\\p=\rho gh\\\\p=1000 \frac{kg}{m^3}\cdot 9.8 \frac{m}{s^2} \cdot0.6m=5880Pa=5.88kPa\\\\Correct\;is\;answer\;\;D[/tex]

Answer: D. 5.88 kPa

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS