contestada

A compound is found to be 30.45% n and 69.55 % o by mass. if 1.63 g of this compound occupy 389 ml at 0.00°c and 775 mm hg, what is the molecular formula of the compound?

Respuesta :

1) mass composition

N: 30.45%
O: 69.55%
   -----------
   100.00%

2) molar composition

Divide each element by its atomic mass

N: 30.45 / 14.00 = 2.175 mol

O: 69.55 / 16.00 = 4.346875

4) Find the smallest molar proportion

Divide both by the smaller number

N: 2.175 / 2.175 = 1

O: 4.346875 / 2.175 = 1.999 = 2

5) Empirical formula: NO2

6) mass of the empirical formula

14.00 + 2 * 16.00 = 46.00 g

7) Find the number of moles of the gas using the equation pV = nRT

=> n = pV / RT = (775/760) atm * 0.389 l / (0.0821 atm*l /K*mol * 273.15K)

=> n = 0.01769 moles

8) Find molar mass

molar mass = mass in grams / number of moles = 1.63 g / 0.01769 mol = 92.14 g / mol

9) Find how many times the mass of the empirical formula is contained in the molar mass

92.14 / 46.00 = 2.00

10) Multiply the subscripts of the empirical formula by the number found in the previous step

=> N2O4

Answer: N2O4
ACCESS MORE
EDU ACCESS