the future value of cash whose initial value is $845, at the rate of 11.3% for 7 years will be calculated using the compound interest rate, that is: A=p(1+r/100)^n where: A=future amount r=rate=11.3%=0.113 time=7 years thus the future value of our cash will be: A=845(1+0.113)^7 A=845(1.113)^7 A=$1,787.82