contestada

A quantity of a gas has an absolute pressure of 400 kPa and an absolute temperature of 110 degrees kelvin when the temperature of the gas raised to 235 degrees kelvin, what's the new pressure of the gas?( assuming that there's no change in volume)

Respuesta :

Solution: Po/To = Pf/Tf    400kpa / 110k = 3.6  x 235k = 854.5



Given that N and V are constant, so the formula to be used is:

P = NRT / V

P is pressure that is 400 kPa, T is the temperature that is 110 degrees K, which is further raised to 235 degrees K.

400 = 8.31 × 110 N/V

400 = 914.59 N/V

400/914.59 = N/V

P = 8.31×235 N/V

P = 1953.90 (400/914.59)

P = 854.55

ACCESS MORE
EDU ACCESS