A train accelerates at a rate of 2.5 km/hr/sec. During the acceleration period, its velocity changes by 55 km/hr. How long did the train accelerate?

Respuesta :

A = (v2-v1) / t --> t = (v2-v1)/A
t = (55 km/hr)/(2.5 km/hr•sec)
t = 22 sec

Answer;

= 22 seconds

Explanation and solution;

  • Acceleration is the rate of change in linear velocity, which is given by the formula;

a = (v2-v1) / t ; where v1 is the initial velocity, and v2 is the final velocity while t is the time taken.

Making t the subject of the formula;

t = (v2-v1)/a

t = (55 km/hr)/(2.5 km/hr•sec)

t = 22 sec

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico