contestada

If you run on a treadmill for 25 minutes and it shows that you have run 3.8 miles, what was your average rate in km/hr?

Respuesta :

15 kl/hr (3.8x1.6093=6.11/25=15)

Explanation:

Distance covered by the person, d = 3.8 miles = 6.11 km

Time taken, t = 25 min = 0.416 hours

We need to find the average rate in kilometre per hour. It can be calculated as :

[tex]v=\dfrac{d}{t}[/tex]

[tex]v=\dfrac{6.11\ km}{0.416\ hr}[/tex]

v = 14.68 km/hr

So, the average rate of the person is 14.68 km/hr. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico