A puppy weighing 3 kilograms races through the dog park. If she slows from a speed of 2 meters/second to 1 meter/second, what will happen to her kinetic energy?

Respuesta :

Ans: Thus, the kinetic energy change = 4.5 J

The mass of puppy = 3kg

Kinetic energy initial = [tex] \frac{1}{2} mv^{2} [/tex]
                                   = [tex] \frac{1}{2}*3*4 = 6 kg-m/s2 [/tex]

Kinetic energy final = [tex]\frac{1}{2} mv^{2} = \frac{1}{2}*3*1 = 1.5 kg-m/s2 [/tex]

Thus, the kinetic energy change = 4.5 J

Answer: Kinetic energy will be decreases by 4.5 Joules.

Explanation:

Kinetic energy is the energy which is possessed by the virtue of objects motion. It is defined as the product of object's mass and square of the objects's velocity.

Mathematically,

[tex]K=\frac{1}{2}mv^2[/tex]

Change in kinetic energy will be: [tex]K=\frac{1}[2}m\Delta v^2[/tex]

where,

m = mass of the object = 3 kg

[tex]\Delta v=v_2-v_1[/tex] = Change in velocity

[tex]v_1=2m/s\\v=1m/s[/tex]

Now, calculating the change in kinetic energy:

[tex]K.E.=\frac{1}{2}\times 3kg\times (1^2-2^2)m^2/s^2=-4.5J[/tex]

Negative sign indicates that the kinetic energy is getting reduced.

Hence, kinetic energy will be decreases by 4.5 Joules.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico