A painter leans a 25-ft ladder against a building. The base of the ladder is 7 ft from the building. To the nearest foot, how high on the building does the ladder reach? 20 feet 18 feet 26 feet 24 feet

Respuesta :

7^2 + b^2 = 25^2
49 + b^2 = 625
b^2 = 625 - 49
b^2 = 576
b = sqrt 576
b = 24 ft <==

Answer:

the ladder can go 24 ft high on the building.

Step-by-step explanation:

painter leans on the ladder of length (L) =  25 ft

base of the ladder from the building  (B)  =   7 ft

to calculate high  the building can reach

using Pythagoras theorem ;

                      L²  =   B²  +  H²

                     25² =  7² + H²

                     H²  =  25²  -  7²

                     H²   =  576

                     H    =  √576

                     H  =  24 ft

hence, the ladder can go 24 ft high on the building.

ACCESS MORE
EDU ACCESS