A chemical supply company sells sulfuric acid (H2SO4) in a concentration of 4.00 M. What volume of this solution would you need to make 12.0 mL of a 0.50 M H2SO4 solution? what is the volume needed?

Respuesta :

Answer:

1.5

Explanation:

I got it right on edge

Taking into account the definition of dilution, 1.5 mL of a 4 M H₂SO₄ solution you would need to make 12.0 mL of a 0.50 M H₂SO₄ solution.

Dilution

First of all, you have to know that when it is desired to prepare a less concentrated solution from a more concentrated one, it is called dilution.

Dilution is the process of reducing the concentration of solute in solution, which is accomplished by simply adding more solvent to the solution at the same amount of solute.

In a dilution the amount of solute does not change, but as more solvent is added, the concentration of the solute decreases, as the volume (and weight) of the solution increases.

A dilution is mathematically expressed as:

Ci×Vi = Cf×Vf

where

  • Ci: initial concentration
  • Vi: initial volume
  • Cf: final concentration
  • Vf: final volume

Volume calculation

In this case, you know:

  • Ci= 4 M
  • Vi= ?
  • Cf= 0.50 M
  • Vf= 12 mL= 0.012 L (beign 1 L= 1000 mL)

Replacing in the definition of dilution:

4 M× Vi= 0.50 M× 0.012 L

Solving:

Vi= (0.50 M× 0.012 L) ÷ 4 M

Vi= 0.0015 L= 1.5 mL

In summary, 1.5 mL of a 4 M H₂SO₄ solution you would need to make 12.0 mL of a 0.50 M H₂SO₄ solution.

Learn more about dilution:

https://brainly.com/question/24881505

https://brainly.com/question/25753119

https://brainly.com/question/6692004

https://brainly.com/question/15213606?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico