Respuesta :
profit = revenue - cost
10 = 20x - (4.5 + 2.5)
10 = 20x - 7
10 + 7 = 20x
17 = 20x
17/20 = x
0.85 = x
check...
profit = revenue - cost
10 = 20(0.85) - 7
10 = 17 - 7
10 = 10 (correct)
so he would have to sell each cup at 0.85 ccents to make a profit of $ 10
10 = 20x - (4.5 + 2.5)
10 = 20x - 7
10 + 7 = 20x
17 = 20x
17/20 = x
0.85 = x
check...
profit = revenue - cost
10 = 20(0.85) - 7
10 = 17 - 7
10 = 10 (correct)
so he would have to sell each cup at 0.85 ccents to make a profit of $ 10
Using proportions, it is found that Kumar needs to charge $0.85 a glass.
What is a proportion?
A proportion is a fraction of total amount, and the measures are related using a rule of three.
In this problem, to make a profit of $10, he must earn $17 selling 20 glasses. How much should he charge for 1 glass?
The rule of three is:
$17 - 20 glasses
$x - 1 glass
Applying cross multipliction:
[tex]20x = 17[/tex]
[tex]x = \frac{17}{20}[/tex]
[tex]x = 0.85[/tex].
Kumar needs to charge $0.85 a glass.
More can be learned about proportions at https://brainly.com/question/24372153