Respuesta :

Given:
Base diameter = 12 cm, so base radius is r = 6 cm.
Slant height, L = 45 cm

The surface area is given by the formula
A = πr² + πrL

Therefore
A = π*6² + π*6*45
   = 306π cm²
   = 961.3 cm²  (nearest tenth)

Answer: 306π cm² or 961.3 cm² (nearest tenth)

ACCESS MORE
EDU ACCESS