Respuesta :
Circumference = Diameter * [tex] \pi [/tex]
So 9[tex] \pi [/tex] is the answer
So 9[tex] \pi [/tex] is the answer
First, find the radius of the circle.
-The radius of a circle is half the length of the diameter. If r=radius and d=diameter it would be r=d/2. The radius of the circle is r=9/2=4.5. So the radius of the circle is 4.5 cm.
Second, use the circumference equation of a circle to find the circumference.
The equation is C=2[tex] \pi [/tex]r, where C=circumference and r=radius. Then plug in your numbers.
C=2[tex] \pi [/tex]4.5=9[tex] \pi [/tex]
So the answer is 9[tex] \pi [/tex] cm.
-The radius of a circle is half the length of the diameter. If r=radius and d=diameter it would be r=d/2. The radius of the circle is r=9/2=4.5. So the radius of the circle is 4.5 cm.
Second, use the circumference equation of a circle to find the circumference.
The equation is C=2[tex] \pi [/tex]r, where C=circumference and r=radius. Then plug in your numbers.
C=2[tex] \pi [/tex]4.5=9[tex] \pi [/tex]
So the answer is 9[tex] \pi [/tex] cm.