Respuesta :
Let the distance of the engineer from the base of the building be x, then
tan 22 = 450/x
x = 450/tan 22 = 450/0.4040 = 1,113.79
Therefore, the distance of the engineer from the base of the building to the nearest foot is 1,114 feet.
tan 22 = 450/x
x = 450/tan 22 = 450/0.4040 = 1,113.79
Therefore, the distance of the engineer from the base of the building to the nearest foot is 1,114 feet.
Answer:
Distance, x = 1114 ft
Step-by-step explanation:
It is given that,
The angle of elevation to the top of the building, [tex]\theta=22^0[/tex]
Height of the building, h = 450 ft
We have to find the distance from the engineer to the base of the building i.e. x
In triangle ABC, using trigonometric equations as :
[tex]tan(22)=\dfrac{AB}{BC}[/tex]
[tex]tan(22)=\dfrac{450}{x}[/tex]
[tex]x=\dfrac{450}{tan(22)}[/tex]
[tex]x=1113.7\ ft[/tex]
or
x = 1114 ft
So, the distance from the engineer to the base of the building is option (A) i.e. 1114 ft
