Respuesta :
we are given with the initial velocity and the deceleration rate and is asked in the problem the distance the car travels until the car stops. we use the kinematic equation v 2 =v 0 2 +2aΔx where vo = 10 m/s , a = -8.7m/s^2 and v = 0
0 = 100 - 2* 8.7* Δx
Δx = 5.75 m.
0 = 100 - 2* 8.7* Δx
Δx = 5.75 m.
Answer:
5.74 m
Explanation:
We can solve the problem by using the following SUVAT equation:
[tex]v^2 -u^2 =2aS[/tex]
where
v is the final velocity (in this case, v=0, since the driver comes to a stop)
u is the initial velocity (in this case, u=10 m/s)
a is the acceleration (in this case, a=-8.7 m/s^2)
S is the distance covered by the car
Re-arranging the equation and substituting the numbers given by the problem, we can find S:
[tex]S=\frac{-u^2}{2a}=\frac{-(10 m/s)^2}{2(-8.7 m/s^2)}=5.74 m[/tex]