P=loan (present value)
i=interest rate = 5%/12=0.05/12
n=30 years = 360 months
A=amount each payment = 700
then by the amortization formula,
P=A((i+1)^n-1)/(i*(1+i)^n)
=700((1+.05/12)^360-1)/((.05/12)*(1+.05/12)^360)
=130397.13
Total money = 700*360=252000
Interest=252000-130397.13=121502.87 (almost 50%).