Jim Pine wants to learn golf. He makes the following purchases:

Used Clubs $125
Bag $85
Golf Balls and Tees $22.50
Shirt $22.50
Shoes $65.00
Tax Rate 6%
Facility $12 per round.

How much will it cost Jim total to play once a week for 10 weeks?

Respuesta :

125+85+22.5+22.5+65=320
320x0.06=9.2
12x10=120
320+19.2+120=459.2

Answer:

It will cost Jim a total of $466.40

Step-by-step explanation:

Given is that Jim Pine purchased Used Clubs for $125, Bag for $85, Golf Balls and Tees for $22.50, Shirt for $22.50 and Shoes for $65.00.

Totaling these values we get, [tex]125+85+22.50+22.50+65=320[/tex]

Also given, the cost of facility = $12 per round for 10 rounds = $12 x 10 = $120.

Totaling these values we get, [tex]320+120=440[/tex]

And Tax is 6% this becomes = [tex]0.06*440=26.40[/tex]

Now, the final total cost is = [tex]440+26.40=466.40[/tex]

Hence, it will cost Jim a total of $466.40 to play for 10 weeks.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico