Respuesta :

We know that:
48 roses costs $24
24 roses costs ?$
Step 1:
Use cross multiply
24×24=576
Last step:
Use division
576÷48=$12, so 24 roses costs $12. As a result, 24 roses costs $12. Hope it help!