Respuesta :
According to reaction equation: NH3+HBr=NH4Br, 1 mole of NH3 is required to react with 1 mole of HBr. HBr solution contains 0.0273L * 0.293M = 0.008 moles of HBr. Therefore 0.008 mole of NH3 is reacted. So the concentration of NH3 is 0.008 mole/0.0426 L = 0.188M. The answer is 0.188M.
Answer : The correct option is, 0.188 M
Solution : Given,
Volume of HBr solution = 27.3 ml = 0.0273 L (1 L = 1000 ml)
Molarity of HBr solution = 0.293 M
Volume of [tex]NH_3[/tex] solution = 42.6 ml = 0.0426 L
The complete neutralization reaction is,
[tex]NH_3+HBr\rightarrow NH_4Br[/tex]
Formula used :
[tex]M_1V_1=M_2V_2[/tex]
where,
[tex]M_1[/tex] = Molarity of HBr solution
[tex]V_1[/tex] = volume of HBr solution
[tex]M_2[/tex] = Molarity of [tex]NH_3[/tex] solution
[tex]V_2[/tex] = volume of [tex]NH_3[/tex] solution
Now put all the given values in the above formula, we get the concentration of [tex]NH_3[/tex].
[tex](0.293M)\times (0.0273L)=M_2\times (0.0426L)[/tex]
[tex]M_2=0.1877M=0.188M[/tex]
Therefore, the concentration of the [tex]NH_3[/tex] is, 0.188 M