Respuesta :

the answer 
first of all, we should know that NaOH is a strong base. For such a product, the conentration of the OH -  is equivalent to the concentration of the NaOH itself.
that means:
[ OH -] = [ NaOH] =0.001 62 
and for a strong basis, pH can be calculated as pH = 14 + log 
[ OH -] 
first we compute log [ OH -] :
log [ OH -] = log (0.001 62)= -2.79

finally pH = 14 -2.79 = 11.20

The pH of a 0.001 62 M NaOH solution is 11.20.

How pH of a basic solution can be calculated?

pH of a basic solution can be calculated as follow:

pH = 14 + log [OH⁻], where

[OH⁻] = concentration of OH⁻ ions = 0.001 62 M (given)

NaOH is a strong base and for a basic solution, concentration if OH⁻ ion is equal to the concentration of given base. Now putting values in the above equation, we get

pH = 14 + log (0.001 62) = 11.20

Hence, 11.20 is the pH of NaOH solution.

To learn more about pH of a basic solution, visit the below linl:

https://brainly.com/question/1304764

ACCESS MORE
EDU ACCESS