Answer:
The final pressure would be 1.33 atm
Explanation:
Given:
Initial volume of the gas, V1 = 4.00 L
Initial pressure, P1 = 2.00 atm
Final volume, V2 = 6.00 L
To determine:
The final pressure P2 of the gas
Explanation:
Based on the ideal gas equation:
[tex]PV = nRT[/tex]
where: n = number of moles,
R = gas constant and T = temperature
At constant Temperature the gas law reduces to,
[tex]PV = constant\\\\P1V1 = P2V2\\\\P2 = \frac{P1V1}{V2} = \frac{2.00atm*4.00L}{6.00L} =1.33\ atm[/tex]