Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
Half life of the potassium-40 sample =[tex]t_{\frac{1}{2}}= 1.277\times 10^9 years[/tex]
N = amount left after time t = ?
Time = t = [tex]1.277\times 10^9 years[/tex]
[tex]N_0[/tex] = initial amount = 500.3 g
[tex]\lambda[/tex] = rate constant
[tex]\lambda =\frac{0.693}{t_{\frac{1}{2}}}=\frac{0.693}{ 1.277\times 10^9 years}= 0.5426\times 10^{-9} year^{-1}[/tex]
[tex]\log N=\log N_o\times -\frac{\lambda t}{2.303}[/tex]
[tex] N = 1.95 g[/tex]
Hence, the correct answer is option A.