As part of a school science project, Jacob bought some bulbs for a total of $18. The cost of each bulb was $3. How many bulbs did Jacob buy?

Step one: Write an equation with a variable, tell me what the variable represents

Step two: solve your equation and show all the steps!

Respuesta :

3 x 6 = 18
3 + 3 + 3+ 3 + 3 + 3 = 18
3 divided by 18 = 6
I wasn't sure how you were doing it, so I just a few references for you. Jacob bought 6 light bulbs
Hope this helps!
ACCESS MORE