Respuesta :
Using the data, we can calculate the price per bottle for Brand A, which is:
24 / 2
= $12 per bottle
We also know that the slope of a line shows the rate of change, so the price per bottle for Brand B is $15.
The difference per bottle is 15 - 12 = Brand B is cost $3 more per bottle
The difference for 9 bottles will be: 9 * 3 = $27.
24 / 2
= $12 per bottle
We also know that the slope of a line shows the rate of change, so the price per bottle for Brand B is $15.
The difference per bottle is 15 - 12 = Brand B is cost $3 more per bottle
The difference for 9 bottles will be: 9 * 3 = $27.
Answer:
Your answer will be $27!!!
Step-by-step explanation:
I had the same question in FLVS, this was from FLVS lesson 5.01 am I Correct?
Chart A: But to prove my answer looking at the chart we will notice that Brand A adds 12 every bottle so, we need to first 12x9=108 so we have the price of nine bottles for chart A.
Chart B: Looking at the equation it adds 15 for evert bottle of brand B so 15x9=135 and we now have the price for both brands so now we find our solution.
Solution: We then take the prices of both brands and subtract them so, 135-108= 27 thus we have our answer which is D or 27!!!