Respuesta :
Don't hesitate to ask questions. Asking questions is the way you learn! as for the question:
She started out with $25.63.
1/4 is .25 in decimal form, so lunch cost $7.25.
Subtract 7.25 from 25.63
Our answer is 18.38
Avery has $18.53 after lunch.
She started out with $25.63.
1/4 is .25 in decimal form, so lunch cost $7.25.
Subtract 7.25 from 25.63
Our answer is 18.38
Avery has $18.53 after lunch.
Hey! :)
So essentially what the question is asking is, if she had $25.63 at the beginning of lunch, and spent 7 1/4 dollars during lunch, how much does she have now?
So, basically, you would subtract 7 1/4 dollars from $25.63
Our first step is to find out how much money 7 1/4 dollars is.
So, we know that there are 25 cents per fourth of a dollar, and 2 fourths is 1/2 of a dollar, so we know that because there are 25 cents in a 1/4 of a dollar, 7 1/4 is just 7 dollars and 25 cents.
7 1/4 = $7.25
So, our new question is :
$25.63 - $7.25 = ?
Line up your decimal points.
Subtract the decimal points first.
0.63 - 0.25 = 0.38
Then, subtract your whole numbers.
25 - 7 = 18
So, our answer is $18 whole dollars and 38 cents.
Written out as : $18.38
So, your answer is B) $18.38
~Hope I helped!~
* And also, don't worry, Brainly is designed to help students on homework questions, you can ask however much questions you'd like, we're here to help! :)
So essentially what the question is asking is, if she had $25.63 at the beginning of lunch, and spent 7 1/4 dollars during lunch, how much does she have now?
So, basically, you would subtract 7 1/4 dollars from $25.63
Our first step is to find out how much money 7 1/4 dollars is.
So, we know that there are 25 cents per fourth of a dollar, and 2 fourths is 1/2 of a dollar, so we know that because there are 25 cents in a 1/4 of a dollar, 7 1/4 is just 7 dollars and 25 cents.
7 1/4 = $7.25
So, our new question is :
$25.63 - $7.25 = ?
Line up your decimal points.
Subtract the decimal points first.
0.63 - 0.25 = 0.38
Then, subtract your whole numbers.
25 - 7 = 18
So, our answer is $18 whole dollars and 38 cents.
Written out as : $18.38
So, your answer is B) $18.38
~Hope I helped!~
* And also, don't worry, Brainly is designed to help students on homework questions, you can ask however much questions you'd like, we're here to help! :)