You are a restaurant manager and are responsible for ordering ingredients for the restaurant. At Supplier #1, you can purchase 20 gallons of milk for $70. At Supplier #2, you can purchase 50 quarts of milk for $33.50. At Supplier #3, you can purchase 15 gallons for $48.75 and receive 8 quarts free.Which supplier is the best deal?

Respuesta :

irspow
s1=$70/20gal=$3.50 per gallon

s2=$33.50/(50/4)gal=$2.68 per gallon

s3=$48.75/(15+8)gal=$2.12 per gallon

So supplier #3 has the best deal.
ACCESS MORE