Respuesta :
Answer:
The value of resistance is 4.28 Ω.
Explanation:
Voltage of single d-cells = 1.5 V
Two d-cells are in series with in a flashlight.
[tex]V_1= 1.5 V, V_2=1.5 V[/tex]
[tex]V= V_1+V_2...V_n[/tex] (series arrangement)
So, Total voltage in the flash light:
V = 1.5 V + 1.5 V = 3.0 V
Electrical Current rating of the bulb I= 0.7 A
let the resistance be R
[tex]V=I\times R[/tex] (Ohms law}
[tex]R=\frac{V}{I}=\frac{3.0 V}{0.7 A}=4.28 \Omega[/tex]
The value of resistance is 4.28 Ω.
We have that for the Question "You might have a flashlight that runs (2) d-cells of 1.5 volts each in series. the bulb is rated for 0.7 amps. what’s its resistance" it can be said that The bulbs Resistance is
R=4.3ohms
From the question we are told
You might have a flashlight that runs (2) d-cells of 1.5 volts each in series. the bulb is rated for 0.7 amps. what’s its resistance?
Resistance
Generally the equation for the Resistance R is mathematically given as
[tex]R=\frac{e_1+e_2}{I}\\\\R=\frac{1.5+1.5}{0.7}[/tex]
- R=4.3ohms
Therefore
The bulbs Resistance is
R=4.3ohms
For more information on Resistance visit
https://brainly.com/question/4289257