To determined the profit is being maximized, you need to make sure that the difference between the total revenue and total cost is greatest. So the formula we need to use in determining the maximized profit is
Profit = Total Revenue - Total Cost
Given
TR = $5
TC = $4.10
Solution
Profit = 5 - 4.10
= 0.9
The answer is 0.9.