CWilson99
contestada

A source charge generates an electric field of 4286 N/C at a distance of 2.5 m. What is the magnitude of the source charge?

1.2 µC
3.0 µC
1.2 C
3.0 C

Respuesta :

The Answer is 3.0uc. I took the quiz.

Answer : Charge, [tex]q=3.0\ \muC[/tex]

Explanation :

It is given that :

Electric field, [tex]E=4286\ N/C[/tex]

Distance, [tex]r=2.5\ m[/tex]

We know that the electric field at any point is given by :

[tex]E=k\dfrac{q}{r^2}[/tex]

k is the electrostatic constant.

q is the electric charge

r is the distance.

[tex]q=\dfrac{E\times r^2}{k}[/tex]

[tex]q=\dfrac{4286\ N/C\times (2.5\ m)^2}{9\times 10^9\ Nm^2/C^2}[/tex]

[tex]q=0.0000029\ C[/tex]

[tex]q=2.9\ \mu C[/tex]

or

[tex]q=3.0\ \mu C[/tex]

The correct option is (b).

Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS