Respuesta :

Force = Mass * Acceleration ........................ (that is all know) 
Force is given= 3200N 
Mass is= 160 Kg 
Acceleration= ? 
F = M*A 
F/M=A 
3200/160=A 
A=20m/s^2
ACCESS MORE
EDU ACCESS