Jasper has an annual salary of $71000 and his company pays him twice a month. What is the gross income per paycheck that Jasper receives?

Respuesta :

Answer:

$2,958.33

Step-by-step explanation:

Jasper's annual salary is $71000.

Considering that a year has 12 months and that he gets a paycheck twice each month, the total number of paychecks (P) Jasper gets each year is:

[tex]P = 12*2 = 24[/tex]

To define Jasper's gross income per paycheck (I), simply divide his annual salary by the number of paychecks in a year:

[tex]I=\frac{\$ 71,000}{24} \\I=\$ 2,958.33[/tex]

Jasper's gross income per paycheck is $2,958.33.

Answer:

2958.33$

Step-by-step explanation:

a p e x

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico