contestada

Water waves crash in on the beach at a velocity of 3.5 m s . If the distance between the crest of each wave is 4 m, determine the frequency of the water waves. V = fλ.

A) 0.88 Hz
B) 7.0 Hz
C) 14.0 Hz

Respuesta :

We are given with the following value:
Velocity = 3.5 m/s
Distance = 4m

We are asked to solve and determine the frequency of the water waves, the solution is shown below:
Velocity = frequency * Distance
Frequency = Velocity / Distance
Frequency =  3.5 m/s / 4m
Frequency = 0.88 Hz

The answer is letter "A" which is 0.88 Hz.
ACCESS MORE
EDU ACCESS