Respuesta :
Let's say that the diameter was 1/2 mile. So the diameter is 1/2, then you need to find the circumference, aka perimeter of the circle. So 1/2 times 3.14 = 1.57 miles So then you would do 1.57/2 = .785 of an hour If you round to nearest tenth The answer is .8 of an hour.
Answer:
It took Latisha 0.8 hour to walk all the way around the crater
Step-by-step explanation:
Firstly, we write the parameters which we were given in the question
diameter (d) = 1/2 or 0.5 mile, velocity (v) = 2 miles per hour, π = 3.14
circumference of a circle (C) = 2πr
But 2 x radius ⇒ diameter, hence,
circumference of a circle = πd ⇒ 3.14 x 0.5 = 1.57 miles
C = 1.57 miles
Therefore, the circumference of the crater is 1.57 miles
To calculate how long it will take her to walk all the way around the crater, divide the distance (circumference of the crater) by speed (velocity). Mathematically represented as:
t = C ÷ v
t = 1.57 ÷ 2 = 0.785 hour
t = 0.8 hour (to the nearest tenth)
It took Latisha 0.8 hour (or 48 minutes) to walk all the way around the crater