contestada

If a thunderstorm caused the power to go off 3/4 of the way through a 1 2/3 hour movie. How many minutes did the movie play before the power went out

Respuesta :

First, let's convert the hours into minutes. There are 60 minutes in 1 hour so we can turn 1 2/3 hours into 60min, + 2/3 hours. 2/3 of 60 minutes is 40 min. 40min + 60min = 100min.

3/4=75% so we just need to figure out what's 75% of 100min. 100x0.75=75min.

The power went out 75min. into the movie.
ACCESS MORE
EDU ACCESS