Manny uses 250ml of water for a lab experiment in his physical science class. Calculate the amount of heat required for Manny to raise the temperature of this water from 20°C to 100°C? Water has a specific heat capacity of 4.184 J/g×°C.

Respuesta :


Basing on the information given, we can calculate the amount of heat from the following given:
mass = 250gTemperatures = 100C and 20Cspecific heat of water = 4.2 J/gC

H=mcT

= (250g)(4.2)(80C)
= 84000 J
 Thank you for your question. Please don't hesitate to ask in Brainly your queries. 
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico