Respuesta :
If we know the cost of 3 markers, we need the unit price to set up an equation for 13 since 13 does not divide by 3 nicely.
$5.79 ÷ 3 = $1.93 for each marker.
If m = marker
1.93m will provide the cost of any number of markers.
$5.79 ÷ 3 = $1.93 for each marker.
If m = marker
1.93m will provide the cost of any number of markers.
An equation that would help to determine the cost of 13 markers is 13x = 13 × 1.93
What is an equation?
"It is a statement which is consists of equal symbol between two mathematical expressions."
For given example,
Let 'x' represents the cost of one marker.
3 Markers Cost $5.79
⇒ 3x = 5.79
⇒ x = 5.79/3 .........................(1)
This equation would help to find the cost of one marker.
Now, we need to find the equation which would help to find the cost of 13 markers.
⇒13 × (x) = 13 × 5.79/3 .............(Multiply each side of equation (1) by 13)
⇒ 13x = 13 × 1.93
This equation would help to determine the cost of 13 markers.
Learn more about equation here:
https://brainly.com/question/13170101
#SPJ2