The unit price per pound of the veggie burgers is $3.20 because:
$8.80/2.75 pounds is $3.20
The unit price per oz is $0.20
because:
$3.20 is for one pound
$3.20 divided by 16 oz is $0.20
The price for 4 1/2 pounds of veggie burgers is $14.40
4 multiplied by 16 oz is 64 and 1/2 of 16 is 8
64 + 8 = 72
72 multiplied by $0.20 is $14.40