jada70 jada70
  • 20-04-2017
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of milk cost 16.76 how much would 7 gallons of milk cost

Respuesta :

cutelion918
cutelion918 cutelion918
  • 20-04-2017
First, we need to find out how much one gallon cost so we do 16.76/4= 4.19.
one gallon equals $4.19

Then 4.19 times 7= 29.33

7 gallons= $29.33
Answer Link
sdmatera
sdmatera sdmatera
  • 20-04-2017
To solve this, you can make a proportion with gallons of milk as the numerator and the cost as the denominator: 4/16.76=7/x, where x=the cost for 7 gallons of milk. Then, you cross multiply to get 4x=7*16.76 or 4x=117.32. Then, you divide both sides by 4 to get x=$29.33. 

I hope this helps.
Answer Link

Otras preguntas

6ft by 4ft by 12ft by 8ft by 4ft what is the answer
Consider the waves represented by the following functions. (a) y = 4 sin (3x − 15t) (b) y = 6 cos (3x + 15t − 2) (c) y = 8 sin (2x + 15t) (d) y = 8 cos (4x + 20
How did the Cold War impact the Civil Rights movement?
What is the value of the first quartile, (Q1)? Number line from five to twenty five
Jill collected a total of 20 gallons of honey. If she distributes all of the honey equally between 9 jars, how much honey will be in each jar? Answer needs to b
Given the arithmetic sequence where a1=-5 and d=6 what is a5?
The value of the 2 In 204.75 is how many times the value of the 2 in 103.52?
Find the area of a square where each side measures 9.3 ft.
If the timer was started at the begining if the race would it affect the median. Why, not?
Besides fossils, what is another strong source of evidence that organisms evolve over time?